Když se v domácnosti objeví na zdi mapa
Znáte film „Svatební cesta do Jiljí“ s Josefem Abrhámem a Libuškou Šafránkovou? Pan Abrhám tu ztvárnil milovníka horské turistiky a zakládal si na tom, aby uměl dobře číst v mapách. Jak to dopadlo, se můžete přesvědčit sami zhlédnutím tohoto filmu, ovšem o nic lepšího výsledku by Josef Abrhám nedocílil, kdy http://www.kurzy.cz/zpravy/nazory/A-V-T-2223/ by se zahleděl na vodní mapu vytvořenou na omítce v jedné ze zdí svého bytu. Zjistit pouhým pohledem, kde přesně pod omítkou došlo k defektu a úniku vody, je téměř nemožné, a v takovém případě máte před sebou krušný den, kdy budete nuceni oklepávat omítku na několika metrech čtverečních, dokud nenarazíte na problematické místo.
Takto se to však provádělo dříve, v dobách, kdy neexistovaly moderní metody detekce úniku vody. Lidé tehdy byli skutečně odkázáni pouze na vizuální, zrakový vjem, a podle něj se také orientovali, ovšem dnes se k tomu využívají metody nesmírně exaktní, tedy přesné. Jednou z nich je poslechová tyč Hykron a druhý osvědčený způsob je formovací plyn, který pronikne až k těm nejtitěrnějším trhlinkám. Může vám odhalit dokonce více závad na potrubí a armaturách, o nichž byste neměli ani tušení.
Topení v podlaze
Existence trhlin v potrubí je jedním z důvodů, proč se lidé zdráhají pořídit podlahové vytápění. Někteří mají za to, že pokud někde v podlaze praskne trubka, musí se celá podlaha vybourat, a to například v plně zařízeném obýváku s nábytkem a sedací soupravou není rozhodně nic příjemného.
Toto však není vůbec nutné, detekce unikající vody zjistí problém s neobyčejnou přesností a vám pak stačí jen odebrat malý kousek podlahové krytiny, a mnohdy i bez vystěhování bytového zařízení. A pokud jste si ponechali pro tyto případy rezervní keramické dlaždice nebo kamenné obklady, bude odstranění závady poměrně snadné a hlavně takřka neviditelné. Možná, že si na něj v budoucnu už ani nevzpomenete.