Čím nakrmit ptáky v zimě
Nejoblíbenějším a v našich zahradách nejčastěji využívaným je krmítko typu domeček. Které lze nejen připevnit na stojan. Ale i zavěsit na větve stromů. Jeho výhodou je dostupnost potravy velké řady ptáků. Kteří do tohoto krmítka mají přístup ze všech světových stran. Vylepšené zavěšené krmítko je pro svůj tvar válce označováno jako zásobníkové. Plněné bývá shora a zespoda si krmivo ptáci vyzobávají. Tento typ je vhodný pro menší druhy ptáků. Stejně tak zásobník na drobná semena. Který lze uvázat i mezi větve keřů. Do držáků a sítěk lze vkládat lojové koule a koláče. Jenom je potřeba pro tuto ptačí laskominu najít v zahradě vhodné místo na severní straně. Aby nedocházelo slunečními paprsky k jeho znehodnocení. Mnozí ptáci hledají potravu výhradně při zemi. A pro ně je vhodné sypat potřebné krmivo v menších dávkách a častěji.
Aby se předešlo navlhnutí a následnému plesnivění. Na vyvýšenou plochu, která je sice bez stříšky, ale dostupná všem druhům ptáků, je možné nasypat krmení každý den. Protože určitě bude večer vyzobáno. Nejčastějšími návštěvníky našich zahrad bývají v zimních měsících především menší druhy ptáků. Ať už to jsou sýkory koňadry, vrabci, drozdi, mynaříci. Vítaným rysem je schopnost společného hodování z jednoho krmítka. Většina z nich má nejraději semena a tak nepohrdnou zrnky obilí, slunečnicovými jádry, arašídy a největší pochoutkou jsou pro většinu mouční červi.
Stehlíka obecného či zvonka zeleného lze pohostit i semeny bodláků. Společně zavěšenými s nigerem – mastňákem habešským. Pro všechny jsou doplňujícím krmivem doporučovány už zmíněné lojové koule. A vítanou změnou jsou nadrcené vlašské ořechy. Kterých bývá v mnoha zahradách dostatek. Větší druhy ptáků hledají obživu přímo na zemi. Hrdličky zahradní, pěnkavy, straky či sojky obecné. Krmné směsi mohou obsahovat jak ovesné vločky, sušené bobule, semena a dlask svým tlustým zobákem si poradí i s peckami od třešní. A dokonce i strakapoud, který si svou potravu hledá přímo v kůře stromů, nepohrdne lojovým koláčem, vtlačeným přímo do ní. Pro všechny lze připravit krmivo, které jim umožní přežít dlouhou zimu.